# Salariul mediu în Moldova 2025: 15 594,5 lei, +11,5%, cel mai lent ritm din 2020

*După trei ani cu creșteri nominale de 14-17%, câștigul salarial mediu brut și-a temperat avansul în 2025; în euro a ajuns la 796, de 3,6 ori mai mult decât în 2014*

- **Publicat:** 2026-10-15
- **Editor:** Socium — Fundația Pentru Studiul Societății (Chișinău, Republica Moldova)
- **Categorie:** Moldova
- **URL:** https://socium.md/analize/2026-10-15-salariul-mediu-in-moldova-2025-15-594-5-lei-11-5-cel-mai-lent-ritm-din-2020/
- **Surse de date:** Biroul Național de Statistică (BNS), banca de date statistice

**Cifra-cheie:** 15 595 lei — Câștigul salarial mediu lunar brut (15 594,5 lei), Moldova, 2025 (BNS)

## Rezumat

În 2025, câștigul salarial mediu brut în Moldova a fost de 15 594,5 lei (796 euro), cu 11,5% peste 2024. Este cel mai lent ritm nominal din 2020, după creșteri de 14-17% în 2022-2024 (BNS).

## Constatări-cheie

- Câștigul salarial mediu lunar brut a ajuns în 2025 la 15 594,5 lei, cu 1 604,5 lei (11,5%) peste nivelul din 2024 (13 990 lei), conform BNS.
- Ritmul nominal de 11,5% din 2025 este cel mai redus de la 9,8% în 2020. În 2022, 2023 și 2024, creșterile au fost de 16,3%, 16,9% și, respectiv, 14,6%.
- Exprimat în euro, salariul mediu a crescut în 2025 cu 9,6% (de la 726,6 la 796 euro), iar în dolari cu 14,2% (de la 786,3 la 897,8 USD). Diferențele reflectă evoluția cursurilor de schimb.
- Față de 2014, câștigul mediu s-a multiplicat, în termeni nominali, de 3,8 ori în lei (de la 4 089,7 lei), de 3,6 ori în euro (de la 219,5) și de 3,1 ori în dolari (de la 291,3).
- În 2025, creșterea salariilor coexistă cu o rată a sărăciei absolute de 31,1% (40,0% la sat) și cu o rată de ocupare de 50,3% la 15-64 de ani. Salariul mediu descrie doar veniturile angajaților, nu ale tuturor gospodăriilor.

## 2025: salariul mediu trece de 15 500 de lei, dar avansul încetinește

Potrivit BNS, câștigul salarial mediu lunar brut pe economie a fost în 2025 de 15 594,5 lei, față de 13 990 lei în 2024. Creșterea nominală este de 1 604,5 lei, adică 11,5%.

Este al cincilea an consecutiv cu o creștere nominală de două cifre, după avansul de 9,8% din 2020, anul pandemiei. Ritmul s-a temperat însă vizibil: după 16,3% în 2022, 16,9% în 2023 și 14,6% în 2024, avansul de 11,5% din 2025 este cel mai lent din 2020 încoace. Și în valoare absolută, plusul anual (1 604,5 lei) este mai mic decât în 2024 (1 780,8 lei) și în 2023 (1 761,9 lei).

În echivalent valutar, salariul mediu brut din 2025 a fost de 796 euro și de 897,8 dolari SUA, conform conversiilor publicate de BNS. În euro, creșterea anuală a fost de 9,6%, cea mai modestă de la 6,7% în 2021.

**Câștigul salarial mediu lunar brut, 2014-2025 (lei)**

| Etichetă | Lei |
|---|---|
| 2014 | 4 089,7 |
| 2015 | 4 538,4 |
| 2016 | 4 997,8 |
| 2017 | 5 587,4 |
| 2018 | 6 268 |
| 2019 | 7 233,7 |
| 2020 | 7 943 |
| 2021 | 8 979,8 |
| 2022 | 10 447,3 |
| 2023 | 12 209,2 |
| 2024 | 13 990 |
| 2025 | 15 594,5 |

*Sursa: BNS, banca de date statistice*

## Un deceniu de multiplicare: de 3,8 ori în lei, de 3,6 ori în euro

În 2014, câștigul salarial mediu brut era de 4 089,7 lei, iar în 2025 a ajuns la 15 594,5 lei, adică de 3,8 ori mai mult în termeni nominali. În euro, saltul a fost de la 219,5 la 796 (de 3,6 ori), iar în dolari de la 291,3 la 897,8 (de 3,1 ori).

Seria nu a crescut uniform. Între 2014 și 2016, salariul în lei a urcat cu 22,2% (de la 4 089,7 la 4 997,8 lei), dar în euro doar cu 3,2% (de la 219,5 la 226,6). În dolari a scăzut chiar, de la 291,3 la 250,8. Deprecierea leului din acei ani a anulat în bună măsură câștigul nominal pentru cei care își raportează veniturile la valută.

Perioada 2017-2019 a adus creșteri de 11,8%, 12,2% și 15,4% în lei și între 16,4% și 18,4% în euro. După încetinirea din 2020 (9,8% în lei) a urmat cel mai rapid ciclu din serie: 13,1% în 2021, 16,3% în 2022, 16,9% în 2023 și 14,6% în 2024. Anul 2025, cu 11,5%, marchează ieșirea din acest ciclu, deși ritmul rămâne peste cel din 2015 și 2016 (11,0% și 10,1%).

## Lei, euro, dolari: ce spune diferența de ritm

Aceeași evoluție a salariului arată diferit în funcție de unitatea de măsură, iar diferența ține de cursul de schimb, nu de venituri. În 2015, salariul în lei a crescut cu 11,0%, dar în euro a scăzut cu 1,0%, iar în dolari cu 17,2%. În 2022, dimpotrivă, câștigul în euro a avansat cu 22,3%, mai mult decât cei 16,3% în lei, pe fondul aprecierii leului față de euro.

În 2025, ordinea este următoarea: 9,6% în euro, 11,5% în lei și 14,2% în dolari. Cursurile implicite calculate din valorile BNS arată o ușoară depreciere a leului față de euro, de la circa 19,25 la circa 19,59 lei pentru un euro. Față de dolar, leul s-a apreciat, de la circa 17,79 la circa 17,37 lei pentru un dolar. De aici provine avansul mai mare exprimat în dolari.

Pentru comparațiile internaționale și pentru gospodăriile care primesc remitențe sau plătesc în valută, reperul relevant este nivelul de 796 euro. Pentru puterea de cumpărare internă contează însă leii și prețurile locale, iar setul de date de față nu include un indice al prețurilor.

**Câștigul salarial mediu lunar brut în echivalent euro, 2014-2025 (euro)**

| Etichetă | Euro |
|---|---|
| 2014 | 219,5 |
| 2015 | 217,2 |
| 2016 | 226,6 |
| 2017 | 268,3 |
| 2018 | 315,9 |
| 2019 | 367,7 |
| 2020 | 402,3 |
| 2021 | 429,1 |
| 2022 | 525 |
| 2023 | 621,6 |
| 2024 | 726,6 |
| 2025 | 796 |

*Sursa: BNS, banca de date statistice*

## Salariul mediu și restul societății în 2025

Creșterea salariului mediu nu se traduce automat în bunăstare generală, pentru că indicatorul îi descrie doar pe salariați. În 2025, rata de ocupare la 15-64 de ani a fost de 50,3% la nivel național, de 57,2% în mediul urban și de 44,0% în cel rural (BNS, Ancheta forței de muncă). Aproape jumătate din populația în vârstă de muncă nu este, așadar, direct vizată de dinamica salarială.

În același an, rata sărăciei absolute a fost de 31,1% pe țară, cu un decalaj mare între medii: 21,1% la oraș și 40,0% la sat (BNS). Profunzimea sărăciei a fost de 8,93 la sat, față de 4,05 la oraș. Coexistența unui salariu mediu în creștere cu o sărăcie rurală ridicată, alături de o ocupare rurală mai redusă, este compatibilă cu ipoteza că beneficiile creșterii salariale ajung mai ales acolo unde ocuparea este mai densă. Datele de față nu permit însă o atribuire cauzală.

Două limite trebuie reținute. În primul rând, valorile sunt nominale: setul de date nu conține indicele prețurilor de consum, deci creșterea reală a salariului în 2025 nu poate fi calculată aici. În al doilea rând, media aritmetică este sensibilă la salariile mari. Fără salariul median sau distribuția pe decile, nu se poate spune câți angajați câștigă efectiv 15 594,5 lei brut sau mai mult.

## Ce înseamnă pentru Moldova

Temperarea ritmului salarial, de la 14,6% în 2024 la 11,5% în 2025, merită urmărită în paralel cu scăderea ratei de ocupare la 15-64 de ani, de la 52,3% la 50,3%. Dacă ambele tendințe ar continua, masa salarială și baza de contribuții sociale ar crește mai lent decât în 2022-2024, cu implicații pentru bugetele publice și pentru sistemul de pensii.

Decalajul dintre dinamica salariului mediu și sărăcia rurală de 40,0% arată că veniturile din salarii nu ajung la toate gospodăriile. Ocuparea formală în mediul rural și transferurile sociale țintite sunt două canale prin care pot fi atinse gospodăriile fără salariați, fiecare cu costuri și limite proprii.

Pentru politicile publice și pentru dialogul social, publicarea sistematică a salariului median și a distribuției pe decile, alături de medie, ar permite o evaluare mai exactă a câștigurilor din cei peste zece ani de creștere nominală.

Nivelul de 796 euro brut rămâne reperul pentru comparațiile externe. Cât din creșterea viitoare a salariilor se va vedea în euro depinde însă și de cursul de schimb, care în 2025 a redus avansul în euro sub cel în lei.

## Metodologie

Sursa principală este Biroul Național de Statistică (BNS): câștigul salarial mediu lunar brut pe economie, 2014-2025, exprimat în lei și în echivalent euro și dolari SUA, conform conversiilor publicate de BNS. Ritmurile anuale de creștere, plusurile absolute și multiplicatorii față de 2014 au fost calculați de Socium din valorile BNS și sunt nominale. Setul de date nu include indicele prețurilor de consum, deci creșterea reală nu a fost estimată. Cursurile implicite (lei pentru un euro, respectiv pentru un dolar) au fost obținute prin împărțirea valorii în lei la echivalentul valutar. Ele sunt aproximative și servesc doar la interpretarea diferențelor de ritm dintre lei, euro și dolari. Indicatorii de context pentru 2025, adică rata sărăciei absolute pe medii și ratele de ocupare la 15-64 de ani, provin tot de la BNS (Cercetarea bugetelor gospodăriilor casnice, respectiv Ancheta forței de muncă). Ei nu sunt direct comparabili cu salariul mediu, care îi acoperă doar pe salariați. În acest set nu sunt disponibile salariul median, distribuția pe decile și nici salariul pe medii de reședință sau pe sexe.

## Surse

- [Biroul Național de Statistică (BNS), banca de date statistice](https://statbank.statistica.md)

## Cum citezi

Socium. (2026, 15 octombrie). Salariul mediu în Moldova 2025: 15 594,5 lei, +11,5%, cel mai lent ritm din 2020. Fundația Pentru Studiul Societății. https://socium.md/analize/2026-10-15-salariul-mediu-in-moldova-2025-15-594-5-lei-11-5-cel-mai-lent-ritm-din-2020/

Licență: [CC BY 4.0](https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) — refolosire cu menționarea Socium.
